mojeauto.pl

motoExpert: w pytaniach i odpowiedziachmotoekspert.mojeauto.pl
Pytania według tematówsamochody używane (22) autem na wakacje (1) auto w firmie (9) opony (5) mechanika (6) prawo (12) leasing (3) Ostatnie pytania

Rejestracja a ubezpieczenie OC

Zakupiłem auto wraz z ubezpieczeniem OC ważnym do października tego roku. Wczoraj (10 czerwca) przerejestrowałem samochód, więc w polisie jest inny numer rejestracyjny i nazwisko właściciela. Do wypow...

Kupno auta z ustanowionym zastawem

Czy sprzedawca może nie poinformować mnie o ciążącym na aucie zastawie i co się dzieje w przypadku, gdyby do tego doszło? Czy mogę się ubiegać o cofnięcie umowy? Czy poniosę odpowiedzialność finansową...

Auto w firmie: Kupno na firmę czy na właściciela

Kupuję samochód za gotówkę (80 tys. zł). Kupując na Gabinet Lekarski jak mam rozliczać? Kupując na siebie i oddając w użytkowanie firmie, jak mam rozliczać. Chodzi mi o różnice i opłacalność.

czytaj dalej
 

Odpowiada zespół motoexperta:
Zakładamy, że auto kosztuje 65.500 netto, zaś VAT wynosi 14.500 zł.
 
Istnieją trzy możliwości wykorzystywania kupionego samochodu w działalności gospodarczej. Po pierwsze zakup na firmę (I), po drugie kupno na osobę prywatną i wprowadzenie auta do ewidencji środków trwałych (II) i po trzecie zakup na osobę prywatną i używanie w prowadzonej działalności gospodarczej bez wprowadzania do ewidencji ŚT (III).
 
I. Przy zakupie można odliczyć podatek VAT, ale tylko 60% i nie więcej niż 6 tys. zł. Czyli w tym przypadku (14.500 x 60% = 8.700) odliczy Pan 6 tys. zł. Cały podatek można odliczyć w przypadku aut o dmc powyżej 3,5 tony, a także np. z jednym rzędem siedzeń i trwałą przegrodą lub pickupów.
 
Pozostała kwota stanowi koszt uzyskania przychodu, ale nie można bezpośrednio odliczyć jej od przychodu, tylko poprzez amortyzację. W tym przypadku wartość początkowa wynosi (80.000 - 6.000) 74.000 zł zaś stawka amortyzacji 20%. Co ważne całość odliczeń można zaliczyć do kosztów, bowiem wartość początkową nie przekracza równowartości 20 tys. euro (20.000 x 3,8492 = 76.600).
 
Pozostałe wydatki związane z eksploatacja auta można wliczać do kosztów, odliczając także VAT naliczony. Jedynie w przypadku paliwa nie odliczamy VAT-u, do kosztów wrzucamy kwotę brutto.
 
II. Nie odliczamy podatku VAT, a 80 tys. stanowi wartość początkową, od której będziemy dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Jednak do kosztów nie zaliczymy odpisów w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej 76.600 zł.
 
Pozostałe koszty oraz podatek VAT od innych wydatków tak samo, jak w przypadku I.
 
III. W tym przypadku nie odliczamy VAT-u od zakupu, ani nie dokonujemy odpisów amortyzacyjnych. Konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć tylko wszelkie wydatki do wysokości wynikającej z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów oraz obowiązującej stawki za 1 km. Jeśli można dane wydatki zaliczyć do kosztów, to przysługuje także odliczenie podatku VAT, poza oczywiście paliwem.
 
Trzecie rozwiązanie, choć daje najmniej z punktu widzenia podatkowego i ponadto wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, jest neutralne przy odsprzedaży auta. W każdej chwili jego właściciel może je sprzedać i nie zapłaci od tego podatku (o ile upłynęło minimum pół roku). W przypadku auta zaliczonego do środków trwałych natomiast, jego sprzedaż rodzi przychód (z potrąceniem wartości nie zamortyzowanej).
 
Wszystkie trzy sposoby nabycia samochodu i wykorzystywania go w firmie mają swoje zalety jak i wady, i trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie będzie się najbardziej opłacało.
powrot do listy artykułów
Mojeauto.pl - motoryzacja w Internecie | Copyright © Motor-Presse Polska sp. z o. o. 1999-2015