motoExpert: Wszystko o zakupie samochodu używanegomotoekspert.mojeauto.pl
Pytania według tematówsamochody używane (22) autem na wakacje (1) auto w firmie (9) opony (5) mechanika (6) prawo (12) leasing (3) Ostatnie pytania

Rejestracja a ubezpieczenie OC

Zakupiłem auto wraz z ubezpieczeniem OC ważnym do października tego roku. Wczoraj (10 czerwca) przerejestrowałem samochód, więc w polisie jest inny numer rejestracyjny i nazwisko właściciela. Do wypow...

Kupno auta z ustanowionym zastawem

Czy sprzedawca może nie poinformować mnie o ciążącym na aucie zastawie i co się dzieje w przypadku, gdyby do tego doszło? Czy mogę się ubiegać o cofnięcie umowy? Czy poniosę odpowiedzialność finansową...

Rejestracja zakupionego samochodu

mojeauto.pl

Rejestracja zakupionego samochodu to kolejny krok, jaki należy wykonać, aby stać się pełnoprawnym właścicielem pojazdu.

czytaj dalej
 
Wojciech Słowik - Specjalista ds. rejestracji pojazdów w Getin Leasing

Zanim wyjaśnimy tajniki związane z tym procesem na wstępie zaznaczamy, że czeka nas mozolne stanie w kolejkach w urzędach oraz przedłożenie stosu dokumentów. Niestety jest to konieczne, bowiem rejestracja samochodu jest warunkiem koniecznym dopuszczenia pojazdu do ruchu po drogach publicznych.

Głównymi instytucjami, jakie musimy odwiedzić jest Urząd Skarbowy, w którym należy przedłożyć opłaty z tytułu umów kupna-sprzedaży, fakturę lub orzeczenie Sądu o nabyciu spadku (w tym wypadku danego samochodu) oraz Wydział Komunikacji. Kolejność wizytacji tych dwóch urzędów jest dowolna, jednak w przypadku Urzędu Skarbowego na przedstawienie stosownych danych mamy zaledwie 14 dni od momentu zakupienia pojazdu. Z kolei na załatwienie formalności w Wydziale Komunikacji mamy dni 30 - wyjaśnia Wojciech Słowik*.
 
Do zarejestrowania pojazdu niezbędne jest wypełnienie specjalnego wniosku (znajdziemy go w Wydziale Komunikacji), na podstawie którego urząd rozpocznie proces rejestracji samochodu. W przypadku samochodów zakupionych w granicach Polski Wydział Komunikacji wymaga przedstawienia następujących dokumentów:

- dowód własności pojazdu (faktura, rachunek, umowa sprzedaży, darowizny, zamiany, orzeczenie Sądu itp.), 
- dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym lub decyzja o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu,
- karta pojazdu - jeśli została wydana,
- ważna polisa ubezpieczeniowa OC,
- dowód osobisty, a w przypadku osób prawnych dodatkowo - wypis z właściwego rejestru.

Należy także pamiętać o zwrocie dotychczasowych tablic rejestracyjnych.
 
Jeżeli natomiast dokonujemy zmiany homologacji samochodu z ciężarowego na osobowy w celu dokonania zmiany rodzaju pojazdu lub zmiany przeznaczenia samochodu należy dostarczyć do Wydziału Komunikacji następujące dokumenty:

- fakturę za dokonanie zmiany konstrukcyjnej pojazdu wystawioną przez firmę do tego uprawnioną,
- oświadczenie firmy dokonującej zmiany rodzaju pojazdu mówiące o dokonanych zmianach,
- potwierdzony za zgodność z oryginałem REGON firmy dokonującej zmiany rodzaju pojazdu potwierdzający jej uprawnienia w tym zakresie oraz
- wymienione już wcześniej dokumenty rejestracyjne, a więc: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne, ważną polisę OC.
 
W trakcie sprawdzania przez urząd historii samochodu otrzymuje się  tablice wraz z tymczasowym dowodem (tzw. miękki), który należy oddać w momencie odbierania stałego dowodu rejestracyjnego.
 
Pojazd rejestruje starosta właściwy dla miejsca zameldowania nowego właściciela samochodu. Koszt całkowity rejestracji, po uwzględnieniu wszystkich wymaganych dokumentów, wykupieniu nalepek kontrolnych i legalizacyjnych, wykupieniu tablic i dowodów powinien wynieść ok. 170 zł. Wydatek może się zwiększyć o 75 zł w momencie, kiedy nie posiadamy karty pojazdu. Jeżeli natomiast posiadamy auto zabytkowe, które ma zostać wyposażone w żółte tablice trzeba za takie „numery” zapłacić dodatkowo 100 zł. Istnieje możliwość wygrawerowania tablicy specjalnej z dowolnymi literami i numerami (maksymalnie pięć znaków). Cena takich tablic rejestracyjnych wynosi 1000 zł.
 
W przypadku nabycia auta zarejestrowanego wcześniej w tym samym powiecie, zaopatrzonego w "białe" tablice (unijne) nie ma konieczności wymiany tych tablic i wnoszenia stosownej opłaty. Jedynie trzeba przedłożyć tablice rejestracyjne w celu zmiany znaku legalizacyjnego.

 


*Wojciech Słowik - Specjalista ds. rejestracji pojazdów w Getin Leasing

drukuj powrot do listy artykułów
Zabierz głos regulamin
Komentarzy (98) dodaj swój komentarz
wyświetlaj:  

autsajder2412
2007-08-12 14:17:21
zgłoś naruszenie regulaminu

Mam bardzo ważne pytanie, i proszę o bardzo sypką odpowiedź. Mam zamiar kupić samochód sprowadzany z Niemiec, i teraz mam taki dylemat. Nie mam jeszcze prawa jazdy, a trafiła mi się okazja zakupienia okazyjnie fajnego autka. Czy mogę więc kupić autko i czy może ono poczekać u mnie na rejestracje około 4 miesiące, aż uporam się z prawem jazdy i odłożę troszkę pieniędzy na mały remont auta ? Bo słyszałem, że aby kupić auto muszę mieć prawo jazdy i muszę zarejestrować samochód w ciągu 30 dni. To są jednak duże koszty, nie chce stracić okazji z tym samochodem. Chce go kupić ale nie stać mnie jeszcze na inne opłaty. Czy ktoś wie co mam zrobić ? Czy mogę kupić samochód i czy może on u mnie po zakupieniu czekać kilka miesięcy aż uzbieram pieniądze i będę mógł go zarejestrować, nie chce mieć problemów żadnych. Proszę więc o szybką odpowiedź i z góry dziękuje, bo jest to dla mnie bardzo poważna sprawa.


michał
2007-08-10 15:31:38
zgłoś naruszenie regulaminu

jaka jest kara za wpałcenie podatku po terminie 5 -ciu dni


rafał
2007-08-07 22:15:49
zgłoś naruszenie regulaminu

mam pytanie kupilem samochód i teraz chce wykorzystac z niego cześci Niestety umowa NIE BYŁA napisana "na części" Z Pzu zakoncze umowe bez problemu ale czy nic się nie stanie jesli go niezarejstruje?


pik
2007-08-03 10:51:29
zgłoś naruszenie regulaminu

mam do was pytanie kupiłem samochód chciałbym go mieć na części czy muszę go rejestrować


Kingussek
2007-08-03 09:08:37
zgłoś naruszenie regulaminu

Kupiłam auto szczerze mówiąc za grosze ponieważ został kupiony "na części" niestety myslałam że nie musze rejestrować tego auta i nie będę płacić składek z ubezpieczenie jednak kolega stwierdził że jednak powinnam je opłacać czy ktoś orientuje sie jak to jest bo ja niestety nie mam zielonego pojecia, pomocy.


Dawid_Łódź
2007-07-31 19:10:06
zgłoś naruszenie regulaminu

Witam, mam skomplikowaną sytuację. Kupiłem auto od Polaka, na polską umowę (wiem, że muszę zapłacić 2% PCC-3). Jakie dokumenty są potrzebne do takiej rejestracji? Auto nie ma opłaconego recyklingu, powinien to zrobić sprzedawca i mi przekazać dowód ale tego nie zrobił. Ze zwolnieniem z vatu mam ten sam problem (ale tu musze chyba zmusic sprzedawce zeby wystapil z wnioskiem). Sprzedawca przy zakupie przekazal mi tylko tłumaczenia, przegląd i dowód akcyzy.


RENATA
2007-07-25 12:18:21
zgłoś naruszenie regulaminu

KUPIŁAM CIĄGNIK OD OSOBY KTÓRA DOSTAŁA GO W SPADKU . CIĄGNIK TEN MA DOWÓD REJESTRACYJNY WYDANY PRZEZ KÓŁKO ROLNICZE KTÓRE JUŻ NIE ISTNIEJE OD 30 LAT. BRAKUJE MI UMUMOWY LUB RACHUNKU W JAKI SPOSÓB NABYŁ TEN CIĄGNIK NASTĘPNY WŁAŚCICIEL OD TEGOŻ KÓŁKA RESZTE UMÓW POŚREDNICH JEST I NIKT GO PÓŻNIEJ NIE REJSTROWAŁ TEGOŻ CIĄGNIKA CZY JEST MOŻLIWOŚĆ ZAREJSTROWANIA . JEST JESZCZE WAŻNY PRZEGLĄD TECHNICZNY NA TEN CIĄGNIK. A J EŚLI NIE CZY MOGE SIĘ WYCOFAĆ Z UMOWY KUPNA SPRZEDAŻY I W JAKIM TERMINIE BARDZO PROSZE O POMOC . MÓJ KONTAKT NA GG 6443667


Łukasz
2007-07-09 11:46:39
zgłoś naruszenie regulaminu

Witam mam pytanko: chcę kupić autko tylko jest mały problem ponieważ pisze tutaj że do rejestracji potrzebne jest ubezpiecznie OC a przy tym autku wygasło ubezpiecznie. Co trzeba zrobic w taki przypadku żeby było wszystko wporządku.


kkk
2007-07-05 12:29:26
zgłoś naruszenie regulaminu

nie jest potytrzebne!


frykar
2007-06-22 23:34:19
zgłoś naruszenie regulaminu

Cześć. Może mi ktoś pomóc. Przeczytałem powyższy art. i trochę sie zmartwilem, ponieważ kupilem samochód w marcu od wujka. unieważniłem umowę z PZU, nie zrobilem przeglądu a juz wygasła data ostatniego. Samochód stał u mnie w garazu i nie był uzywany, gdyż czekałem na koniec kursu na prawko- w końcu zdałem!. Teraz nie wiem czy bede mial z tego powodu jakieś problemy i czy normalnie będe mógł zarejestrować samochód? Nie złozyłem tez wniosku o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu. może mi ktoś pomóc czekam na odpowiedź. Dzieki.Dodaj swój komentarz  zobacz wszystkie komentarze (98)
Podpis:


     
zgłoś naruszenie regulaminu - zgłoś naruszenie regulaminu
Mapa Serwisu O firmie Prywatność Regulamin Reklama Centrum prasowe Piszą o nas Współpraca Kontakt Polecamy

Copyright (c) Internet Service SA 1999-2007